Uppsamlingstentamen 2026
Omtentor & uppsamlingsseminarium augusti
Föranmälan till salstentor görs i Ladok senast en vecka före tentamen.
Studenter med aktuellt beslut om pedagogisk anpassning föranmäler sig till salstentan i Ladok senast två vecka före tentamen.
Du behöver inte vara omregistrerad på kurs för att anmäla dig för anonym salstentamen i Ladok.
För hemtentor och uppsatsseminarium behöver du vara registrerad på kursen för vårterminen 2026 för att få tillgång till inlämning på kursen via Canvas. Kontakta oss på adress histhist.luse. Berätta ditt namn och vilken kurs du vill bli omregistrerad på. Gör detta redan i juni för en snabbare hantering av tillgången till Canvas - administrationen är begränsad under semestertider, och din åtkomst kan därför dröja om du anmäler dig senare.
Grundkurser i historia (HISA24, HISA34, ÄHID01)
* Hemtenta: Historia som vetenskap. Tisdag 18 augusti kl. 17.00, på Canvas.
* Salstenta: Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350. Onsdag 19 augusti, kl. 9-14, plats: LUX:B129
* Salstenta: Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350–1850. Torsdag 20 augusti, kl. 9-14, plats: LUX:B129
* Salstenta: Modern tid, 1850-2000-tal. Fredag 21 augusti, kl. 9-14, plats: LUX:B129
Anmäl dig till salstentan i Ladok.
Se till att du är registrerad på vårterminens kurs för tillgång till Canvas inför inlämning av hemtentamen eller för tillgång till undervisningsmaterial.
Nätbaserad grundkurs i historia (HISA19)
* Historia som vetenskap. Inlämning annonseras senare
* Forntiden, antiken och medeltiden, tiden fram till 1350. Inlämning söndag 16 augusti
* Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350–1850. Inlämning söndag 16 augusti
* Modern tid, 1850–2000-tal. Inlämning annonseras senare
Se Canvas för publiceringsdatum och exakt deadline.
Se till att du är registrerad på vårterminens kurs och har tillgång till Canvas i god tid före inlämningsdag. Meddela ditt namn och vilken kurs det gäller via e-post till kursledare (anna.wallettehist.luse) om du inte har varit registrerad under våren, så att du får tillgång till kursens Canvas-sida där tentan återfinns.
Fortsättningskurser i historia (HISA25, HISA27, HISA35, ÄHID03)
Uppsamlingsseminarier för B-uppsats måndag 17 augusti.
Sista inlämningsdag för uppsats måndag 10 augusti, kl. 17.
Föranmäl intresse till examinator Martin Ericsson (martin.ericsson@hist.lu.se) senast måndag 3 augusti.
Har du inte varit registrerad som student på din kurs under vårterminen 2026 kontaktar du histhist.luse så att du får tillgång till kursens Canvas-sida, där instruktioner inför inlämning återfinns. Meddela ditt namn och vilken kurs det gäller.
Kandidatkurs i historia (HISK37, ÄHID04)
Uppsamlingsseminarier för C-uppsats tisdag 18 augusti.
Föranmäl intresse till examinator Mikael Ottosson (mikael.ottosson@hist.lu.se) senast tisdag 4 augusti.
Sista inlämningsdag för uppsats tisdag 11 augusti, kl. 17.
Har du inte varit registrerad som student på din kurs under vårterminen 2026 kontaktar du histhist.luse så att du får tillgång till kursens Canvas-sida, där instruktioner inför inlämning återfinns. Meddela ditt namn och vilken kurs det gäller.
Masteruppsats i historia (HISS31, HISS32, HIS33)
Uppsamlingsseminarier för master- och magisteruppsats anordnas om behov finns. Föranmäl intresse till examinator Elisabeth Geevers (elisabeth.geevershist.luse) senast måndag 3 augusti.

