Den 16–18 september är det äntligen dags för årets höstinternat, denna gång på Grand Hotel i Mölle.Doktorander kan välja på att lägga fram utkast till internationella artiklar, avhandlingstexter eller göra en mittavstämning. I år kan man också lägga fram utkast till sitt bidrag till Forskarskolans doktorandantologi. Även detta år är doktorander i historiska ämnen från universiteten i Karlstad, Örebro, Umeå, Luleå och Linköping välkomna att vara med men bekostar själva sina resor. --- Internationell artikel Först och främst uppmuntrar vi alla doktorander att utnyttja den fina möjligheten att få hjälp med att publicera en artikel i en internationell tidskrift. Den text som läggs fram på internatet fungerar som ett första utkast till en möjlig framtida artikel. På internatet kommer en inbjuden gäst att kommentera texten med fokus på de speciella genrekrav som gäller för internationella tidskrifter. Textens tema och problemställning bör grundas i avhandlingsprojektet. Ett tips kan vara att anknyta till ett problem i det internationella forskningsläget och använda den egna forskningen för att belysa och diskutera detta. Ett annat tips kan vara att lyfta fram någon aspekt från den egna forskningen och visa på hur denna kan vara av intresse för det internationella forskningsläget. Det är också viktigt att tydliggöra motivet, varför era argument är viktiga i ett större sammanhang. Fundera även över vilken typ av tidskrift och målgrupp ni vill skriva för när ni väljer problemställning. Vad har tidskriften för utgivningspolicy, brukar de publicera artiklar av ert slag och är det en tidskrift som läses av de som ni vill bli lästa av. Texterna ska vara cirka 15–20 sidor, 12 pkt, Times New Roman eller motsvarande. OBS: Språkgranskning av utkast till internationella artiklar erbjuds inte längre. Dock erbjuder vi språkgranskning om man sedan går vidare med ett utkast och skickar in till en internationell tidskrift. Se hemsidan för mer information. Deadline för de internationella texterna är den 31 augusti och de lämnas in som PDF via e-post till Ariadne Fioretos. Avhandlingstext Alla doktorander som kommit en bit på väg är välkomna att delta med en text utifrån sin forskning. Vi räknar med att doktorander kommenterar på varandras texter i par. Deadline för avhandlingstexterna är den 31 augusti och de bör omfatta cirka 15–20 sidor. Texterna lämnas in som PDF via e-post till Ariadne Fioretos. Mittavstämning Vi erbjuder företrädesvis doktorander som befinner sig mitt i sina avhandlingsprojekt att vara med i en mittavstämning som ger möjlighet att reflektera kring det aktuella läget och vägen framåt under sista fasen av avhandlingsskrivandet. Mittavstämningen består i att: - Hålla en kort muntlig presentation om avhandlingsprojektet (5–10 minuter).
- Diskutera en text där doktoranden kort redogör för var hen befinner sig i arbetet, en preliminär disposition av avhandlingen, en tidsplan samt en reflektion om preliminära resultat och även eventuella utmaningar i arbetet (cirka 5 sidor).
Avstämningen inkluderar båda punkterna. En senior forskare från forskarskolesamarbetet kommenterar och man får gärna själv föreslå en lämplig person när man anmäler sig i formuläret. Deadline för texten till mittavstämningen är den 31 augusti och den ska lämnas in som PDF via e-post till Ariadne Fioretos. Text till Forskarskolans doktorandantologi De doktorander som medverkar i Forskarskolans nya antologi erbjuds att, om de har behov och lust, lägga fram och få kommentarer på sin text vid höstinternatet. Anvisningar för texten skickas ut till de som lämnar in abstract enligt separat inbjudan att medverka i antologin (se tidigare i nyhetsbrevet). Det utkast man vill lägga fram på höstinternatet skickas senast den 31 augusti som PDF via e-post till Ariadne Fioretos. ----- ANMÄLAN Alla anmäler deltagande här senast den 10 april. Om du ska lägga fram en text eller göra en mittavstämning, glöm inte att meddela dina handledare. Doktorander är välkomna att delta enbart som kommentatorer. Det är också viktigt att antingen huvudhandledarna eller de biträdande handledarna är med på internatet. Handledare får ersättning i timmar utifrån aktivt deltagande. Även handledare anmäler sig i länken. Se här om Grand Hotel i Mölle. Om ni har frågor som rör de olika seminarierna, kontakta Cecilia Riving. Varmt välkomna till Mölle! |